“Hz. Mevlana ve Kadın” Kadın ve Tasavvuf II Sempozyumu

“Suyun Mimari Yolculuğu” Sergisi
15 Mart 2008
“Bir Kul Bir Resul” Sergisi
1 Nisan 2007

Uluslararası Uluslararası Mevlânâ Vakfı, Ailem Derneği ve TÜRKKAD İstanbul Şubesi’nin ortak girişimleriyle 6 Mayıs 2007 tarihinde “Mevlânâ ve Kadın” konulu uluslararası bir sempozyum düzenlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen uluslararası sempozyumda Mevlânâ’nın ve İslâm’ın kadına bakışı değerlendirildi. 

Sempozyumun açılış konuşmasını Ailem Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ümit Meriç yaptı. Uluslararası Mevlânâ Vakfı’nın Başkanı ve Hz. Mevlânâ’nın torunları Esin Bayru Çelebi’nin yaptığı, “Kadının eğitmen vasfıyla dünyâyı değiştirebileceği” konusunu ele alan konuşmasıyla sempozyum başladı.

Sempozyuma Carl Ernst “Rûmî ve Sufizmde Kadın”, Omid Safi “Allah’ın Nurundan Yaratılmamış bir Işın: Hz. Muhammed’in Tarikatinde Kadın ve Erkek Arasındaki Uyum”, Sachiko Murata “Kozmik Aile” ve Camille Helminski “Nereye Dönersen Dön Allah’ın Vechi Oradadır” başlıklı konuşmalarıyla katıldılar. 

Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Emine Yeniterzi “Mevlânâ’nın Kadın-Erkek Değerlendirmesi ve İnsana Bakışı”, TÜRKKAD İstanbul Şubesi Başkanı Cemâlnur Sargut “Aşkın Kadındaki Tecellisi”, Mevlânâ araştırmacısı Nur Artıran “Mevlevî Erkânı İçinde Kadının Yeri” ve Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç da “Hz. Mevlânâ’da Zıtların Yeri” başlıklı konuşmalarıyla sempozyumda yer aldılar. 

Kapanış konuşmasını Dr. Ayşenur Kurtoğlu’nun yaptığı sempozyumda ayrıca ressam Mine Tamay’ın Hz. Mevlânâ konulu resim sergisi sanatseverlerle buluştu.

Sempozyum, semânın mânâsını anlatan “Dinle” filmiyle son buldu.

Davetiye pdf dosyası için tıklayınız.
Program pdf dosyası için tıklayınız.
Kitap Metni pdf dosyası için tıklayınız.

Dinle