“Sırrın Sırrı” Uluslar Arası Sultan Veled Sempozyumu

8. “Dost” İslam’a Hizmet Ödülleri
4 Şubat 2012
“Dost’a Dost Olanlar” Uluslararası Seyyid Burhaneddin Sempozyumu
30 Eylül 2011

Türk Kadınları Kültür Derneği 2010 yılında, bir devri derinden etkilemiş olan Mısrî Niyâzî “Kulun Niyâzı, Mısrî Niyâzî” başlıklı sempozyumu gerçekleştirdi. En büyük İslâm mutasavvıflarından biri olan Mısrî Niyâzî, Ekim ayında İstanbul ve Malatya’da gerçekleştirilen uluslar arası sempozyumlarla anıldı.

Sempozyumların ilki, İstanbul’da TÜRKKAD-İstanbul tarafından 9-10 Ekim 2010 tarihlerinde Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi. İkincisi, Malatya’da Malatya Belediyesi ve TÜRKKAD-İstanbul’un ortak bir çalışması olarak, İnönü Üniversitesi’nin katkılarıyla 15-17 Ekim 2010 tarihlerinde İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi ve Belediye Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Yurt içi ve yurt dışından toplam 27 araştırmacı ve akademisyenin katıldığı sempozyumlarda 35 bildiri sunuldu.

"Gelmiş geçmiş en büyük İslâm mutasavvıflarından biri olan Mısrî Niyâzî’yi bilmek, tanımak ve tevhîd anlayışını idrak etmek günümüz şartlarında, cenneti dünyada yaşama yollarını bize gösterecektir. Onun, hem akademik açıdan İslâm tasavvufundaki yerini vurgulamak, hem de keşif ilmi olan ledûn ilmini onun gönlünden dinlemek zevki ile, bu yılı mânevî şahsiyetini anmaya adadık. Ken’an-er Rifâî; ‘Kur’ân-ı Kerîm’in şerhi Mesnevî’de, Mesnevî’nin şerhi Mısrî Niyâzî Divânı’nda, biz de o şerhi İlâhiyât-ı Ken’an’da şerh ettik’ buyuruyorlar”
Cemâlnur Sargut 
Türk Kadınları Kültür Derneği (TÜRKKAD)-İstanbul Şubesi Başkanı

Son yıllarda da Malatya Belediyesi, Mısrî Niyâzî’nin Malatya doğumlu olmasından hareketle, bu büyük mutasavvıfın daha çok tanınmasına yönelik önemli çalışmalarda bulunmuştur. Malatya Belediye Başkanı, Ahmet Çakır düşüncelerini “Mısrî, bu toprakların yetiştirdiği; şair ve mutasavvıf kimliğinin yanında, hak bildiğini söylemekten çekinmeyen, kabına sığmayan, sorgulayan, ezber bozan ve bunun bedelini ödemekten de asla imtina etmeyen yönleriyle özgün ve örnek bir şahsiyettir” şeklinde ifade etmişlerdir. Sempozyumun Malatya ayağında Malatya Belediyesi ve TÜRKKAD İstanbul örnek bir yerel yönetim ve STK dayanışması sergilerken, Türkiye’nin önemli akademik kurumlarından Malatya İnönü Üniversitesi ile de işbirliği yapmıştır.

Davetiye için tıklayınız.
Afiş dosyası için tıklayınız.
Program dosyası için tıklayınız.
Kitap Metni için tıklayınız.

Fotoğraf Albümü - İstanbul

Sultan Veled Sempozyumu İstanbul

Sultan Veled Sempozyumu Konya